Anasayfa / Ordu Haber / Kazancılar Caddesi yenilenmeye devam ediyor
Ordu Ünye Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Caddesi yenilenmeye devam ediyor

Ordu Büyükşehir Belediyesi, iyileştirme projelerine tüm hızıyla devam ediyor. Ünye ilçesi Kazancılar Caddesi’nde bulunan tarihi bakırcılar çarşısı için hazırlanan ikinci etap yenileme çalışmaları ile ilgili proje onaylandı.

Ordu’nun tarihi ve kültürel miraslarının gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Ünye ve civarının geçmişte önemli alışveriş merkezlerinden olan ve hâlen otantik eşyaların satıldığı dükkânların bulunduğu bakırcılar arastasında ikinci etap sokak iyileştirme çalışması gerçekleştirecek.

İkinci etap projesi onaylandı

 Tarihi ve turistik potansiyeli olan bakırcılar arastasında daha önce 11 binanın dış cephesinde ve sokakta iyileştirme çalışması yapan Büyükşehir’in caddede uygulamak üzere hazırladığı ikinci proje, Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Kısa zamanda ihale edilecek projenin yapım çalışmalarına da başlanacak.

Eski Ünye evleri gibi olacak

 Proje kapsamında caddede belirlenen binaların dış cephesi iyileştirilecek. Binaların eski Ünye evlerine ait mimariye uygun hâle getirilmesi için mantolama, sıva ve boya işleri yapılarak pencerelere ahşap söve takılacak. Dükkân katlarında ise ahşap kaplama ve özel taşlarla dekoratif sıvama yapılacak.

 Sokak iyileştirme çalışmaları, caddedeki iş yeri sayısını artırdı

Geçen yıl yapılan sokak iyileştirme çalışmalarının ardından tarihi dokuya kavuşan caddedeki bakırcılar arastasında bakır ve hediyelik eşya satan yeni dükkânların açıldığını ifade eden vatandaşlar, “Büyükşehir Belediyemizin yaptığı birinci etap iyileştirme çalışmasından sonra tarihi bir dokuya kavuşan caddemizde bakır ve hediyelik eşya satışı yapan yeni dükkânlar da açıldı. Yapılacak ikinci etap sokak iyileştirme çalışmasının ardından daha fazla tarihi bir kimliğe bürünecek caddemizin üzerindeki hareketlilik de artacak diye düşünüyoruz” dedi.

Hakkında orduhaber52

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super